Tania naprawa sprzęgła. Czy to możliwe?

Im nowszy samochód tym bardziej wysilony silnik. Co za tym idzie większe momenty obrotowe i krótsza żywotność sprzęgła samochodowego. Dla kierowcy awaria sprzęgła z reguły kojarzy się z dużymi wydatkami i bólem głowy. Czy słusznie? Czy da się tanio naprawić sprzęgło? Owszem da się, czego dowiecie się poniżej.

Do czego służy sprzęgło samochodowe?

Podstawowa rola sprzęgła samochodowego sprowadza się do umożliwienia kierowcy ruszania samochodem i zmiany biegów podczas jazdy. To także dzięki sprzęgłu poruszamy się samochodem po ulicach. Podzespół ten to jednak typowy element eksploatacyjny, który z czasem ulega zużyciu. Co zrobić, by naprawić sprzęgło?

Dlaczego sprzęgło ulega awariom?

Sprzęgło nie tylko pracuje w trudnych warunkach ale także wielu kłopotów przysparza mu sam kierowca. Nieprawidłowy styl jazdy, ruszanie z piskiem opon oraz felerna zmiana biegów podczas jazdy to zaledwie kilka czynników, z powodu których sprzęgło skraca swój żywot. By maksymalnie wydłużyć trwałość tego podzespołu zaleca się zapoznanie z prawidłowym użytkowaniem sprzęgła i przestrzeganie tych zasad podczas eksploatacji pojazdu.

Ile wytrzymuje sprzęgło?

I tu wiele zależy od kierowcy. Styl jazdy a także drogi po których się poruszamy będą miały największy wpływ na zużycie się sprzęgła. Sprzęgła samochodów, które cały czas poruszają się po mieście, będą wytrzymywać najkrócej. Najdłużej z kolei, wytrzymają te, których samochody poruszają się najczęściej po długich trasach. Nie jest to jednak sztywna reguła.

Jak tanio wymienić sprzęgło?

Zacznijmy od tego, że naprawa zużytego lub uszkodzonego sprzęgła zawsze powinna być równoznaczna z wymianą tego podzespołu na nowy. Wymiana sprzęgła kojarzy się niestety większości z dużymi wydatkami. Czy słusznie? Cóż, wiele będzie zależeć od tego, gdzie i jakie sprzęgło kupujecie na wymianę.

Zrezygnujcie z autoryzowanych serwisów – to po pierwsze. Części samochodowe w tych punktach to najdroższe zamienniki, jakie przyjdzie Wam kupić na rynku. Zdecydowanie korzystniej będzie kupić części zamienne od znanych i cenionych w branży marek, które oferują zamienniki na tak zwanym aftermarkecie.

Części zamienne kupimy dużo taniej, czasami nawet do 40 proc., a będą to de facto te same podzespoły, co w autoryzowanych sieciach. Podstawowa różnica będzie sprowadzać się do braku logo producenta samochodu oraz oryginalnego pudełka. Jakość i trwałość będą natomiast te same. Ba, nawet często zdarza się, że dany zamiennik wyprodukowała ta sama marka, która oferuje także części w ASO.