Historia marki

 

800px-Seat_600_red_vl_TCE

Seat to hiszpańska marka.  Firma Seat powstała 9 maja 1950 roku. Za założeniem tej marki nie stał kapitał prywatny jak w tamtym czasie było to popularne a Narodowy Instytut Przemysłowy. Pakiet kontrolny miało państwo (51 %) , pozostała część była w rekach banków oraz 7% posiadał Fiat, który w zamian za swoje udziały udostępniał swoje technologie.

Pierwsza fabryka otwarta została trzy lata później w czerwcu w Barcelonie w Zona Franca, a pięć miesięcy później w listopadzie fabrykę opuściło pierwsze auto. Był to Seat 1400 odpowiednik Fiata 1400.Posiadał on 44 konie mechaniczne pod maską i rozwijał prędkość 120 km/h. Kolejnym modelem wypuszczonym na rynek przez firmę Seat był model 600 , który doczekał się dwóch wersji ze względu na popularność którą się cieszył, o pojemnościach silnika 636 i 767 metrów sześciennych.

Współpraca z Fiatem była owocna czego dowodem była produkcja kolejnych modeli 124, 127, 850, 1500 itd. Pierwszym własnym modelem samochodu opartym na własnej technologi był model 133. Z czasem relacje pomiędzy Seatem a Fiatem na tyle się nie układały, iż obie firmy zaprzestały współpracy, fiat odsprzedał swoje udziały Hiszpanom. W 1986 roku markę Seat przejął Volkswagen i jest jej właścicielem po dzień dzisiejszy. Obecnie produkowanymi modelami tej marki są : Seat Ibiza, Seat Mii, Seat Leon, Seat Toledo , Seat Exeo, Seat Altea czy Seat Alhambra. Prawie wszystkie za wyjątkiem Mii, Toledo i Alhambra doczekały się kolejnych modeli.