Kiedy i jak często wymieniać filtr paliwa?

Filtr paliwa to podstawowy element każdego silnika spalinowego, który jak każdy inny podzespół eksploatacyjny, podlega okresowej wymianie. Niestety wielu kierowców zdaje się notorycznie bagatelizować kwestię filtra paliwa i po prostu zapomina, że filtr ten trzeba wymieniać regularnie. Kiedy i jak często zaleca się wymianę filtra paliwa? Sprawdźmy…

Zacznijmy od tego, że filtr paliwa znajduje się w każdym silniku samochodowym – zarówno tych wysokoprężnych i benzynowych. Filtr podlega okresowej wymianie i taki też wymóg znajdziemy w instrukcji obsługi każdego samochodu. Rola filtra jest bardzo ważna, dlatego wymiana nie powinna być w żadnym wypadku bagatelizowana.

Jak działa samochody filtr paliwa?

Podstawowa rola filtra paliwa sprowadza się do oczyszczania paliwa samochodowego z różnych, szkodliwych zanieczyszczeń. Z reguły filtr wyłapuje fragmenty popiołu, sadzy i niekiedy drobinek metali. Taka filtracja jest bardzo istotna, zwłaszcza, że na niektórych stacjach samochodowych, możemy nalać do baku nie do końca dobre paliwo. Silniki z kolei to podzespoły bardzo podatne na gorszej jakości benzynę.

Jak często wymieniać filtr paliwa?

Najlepiej trzymać się interwałów wymian wyszczególnionych przez producenta samochodu. Informacje odnośnie częstotliwości wymiany filtra paliwa znajdziemy na karcie pojazdu. Z reguły zaleca się, by filtr wymieniać raz do roku lub po przejechaniu około 40 tysięcy km. Od tego czasu filtr coraz gorzej wyłapuje zanieczyszczenia i tym samym naraża silnik oraz układ wtryskowy na uszkodzenia.

Kiedy najlepiej wymienić filtr?

Zasada jest prosta. Filtr paliwa najlepiej wymienić nim nadejdzie zima. Niestety niska temperatura sprawia, że w oleju zbiera się dużo wody, która osiada na dnie zbiornika i zasysana jest do wtrysków. Filtr paliwa jest wtedy najmocniej eksploatowany dlatego warto, by właśnie w tym okresie był w jak najlepszym stanie.

Czy filtr paliwa można wymieniać samemu?

Wiele zależy od chęci i czasu. By znaleźć instrukcję demontażu starego filtra i montażu nowego egzemplarza wystarczy wpisać w wyszukiwarce 'jak samodzielnie wymienić filtr paliwa’. Wyświetli się nam cała masa wpisów oraz filmików instruktażowych, gdzie krok po kroku zostaniemy przeprowadzeni przez wymianę filtra. Jeżeli lubimy majsterkować i mamy odrobinę wolnego czasu to nic nie stoi na przeszkodzie. W przeciwnym wypadku, zaleca się powierzyć tę czynność mechanikowi, który zrobi to szybko, sprawnie i za niewielkie pieniądze.