Czy warto korzystać ze świateł przeciwmgielnych?

Razem z nadejściem okresu jesienno-zimowego coraz częściej będą towarzyszyć kierowcom mgliste poranki i wieczory. Niestety jazda w takich warunkach pogodowych należy do stosunkowo trudnych i wymaga od kierowcy dużego skupienia się na drodze. Pomóc może w tym m.in. sprawne oświetlenie samochodu.

Nawet niewielka mgła potrafi ograniczyć pole widzenia kierowcy w takim stopniu, że może dojść do wypadku. Poziom niebezpieczeństwa wzrasta, gdy nasze reflektory źle oświetlają drogę. Jeszcze gorzej będzie natomiast, gdy poziom zgęstnienia mgły wzrasta. Dlatego odpowiednie oświetlenie pojazdu może okazać się w takim przypadku niezbędne.

Dlaczego trzeba posiadać sprawne halogeny?

Halogeny, czyli reflektory do jazdy we mgle to rodzaj świateł samochodowych, które wykorzystuje się podczas jazdy samochodem w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza. Dzięki użyciu reflektorów przeciwmgielnych wzrasta widoczność ale tylko pod warunkiem zachowania odpowiedniej prędkości jazdy.

Kiedy uruchomić światła przeciwmgielne?

Reflektory do jazdy we mgle zaleca się uruchomić wtedy, gdy poziom widoczności podczas jazdy samochodem spada poniżej 50 metrów. Istotne jest to, że ich działanie będzie skuteczne nawet w bardzo gęstej mgle z racji niskiego położenia, blisko powierzchni ziemi. Co ciekawe użycie halogenów nie jest nakazem prawnym, ale naprawdę warto ich używać ponieważ wzrasta poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

Halogeny to nie wszystko? O czym jeszcze pamiętać?

Sprawne światła przeciwmgielne to duży plus ale samo ich posiadanie nie daje gwarancji bezpieczeństwa podczas jazdy we mgle. Mało tego, z badań wynika, że podczas jazdy samochodem we mgle, uwaga kierowcy skupia się przede wszystkim na utrzymaniu prawidłowego toru jazdy. Zapominamy więc wówczas, że na drodze, podczas okresu jesienno-zimowego, czuwa także inne zagrożenie – poślizg.

Na koniec jeszcze jedna porada. Podczas jazdy samochodem we mgle należy utrzymać odpowiedni dystans przed autem, które porusza się przed nami. Co prawda nie istnieje żaden zapis w kodeksie drogowym, który sugerowałby ile miałaby wynosić taka odległość, ale najlepiej zachować ten bezpieczny wymiar w granicach rozsądku, czyli tak by móc spokojnie zatrzymać w każdej chwili samochód. Ponadto warto zrezygnować w takich warunkach pogodowych z wyprzedzania, choć i tutaj prawo tego nie zabrania.